KÜBA KÜLTÜR TURU                      
04 / 11 Kasım (+1), 2023
THY ile gidiş/dönüş, toplam 5 gece Habana, 2 gece Trinidad
Habana:   Hotel Nacional (5*)   &  Trinidad : Memories Trinidad del Mar Hotel (4*)
Programdaki tüm turlar, 3 akşam yemeği, 6 öğle yemeği 
Unesco Dünya Mirası Listesindeki 4 Yer:
Habana Vieja - Eski Havana / Cienfuegos Tarihi Kent Merkezi / Trinidad / Viñales Vadísi
 
04 Kasım Cumartesi: İstanbul / Habana   (ÖY, AY)
İstanbul / Havana uçağımız TK183, İstanbul Havalimanından 04 Kasım Cumartesi günü sabaha karşı saat 0230’da kalkacaktır.  Bu nedenle, İstanbul’dan gelecek misafirlerimizin, İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali THY Kontuarında, 03 Kasım Cuma gecesi en geç saat 2330’da hazır bulunması gerekmektedir. Bagajların verilmesi ve biniş kartlarının alınması işlemlerinden sonra turumuza İstanbul’dan katılan yolcularımız, pasaport kontrolüne giderek gümrüklü alana geçebilirler. İstanbul ve diğer kentlerden gelecek tüm yolcularımızla uçağımızın biniş kapısında buluşacağız.     
Havana’ya direkt uçuş yapılacak ve normal şartlar altında uçuş süremiz, 13 saat olacaktır. Havana ile zaman farkımız 7 saattir. Geceyi uçakta geçirdikten sonra, aynı gün yani 04 Kasım Cumartesi günü, Cuba yerel saatiyle sabah 0825’de Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı’na varacağız.   
Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben, otobüsümüzle buluşacak ve kent merkezine hareket edeceğiz. Transfer süresi 30 dakikadır. Otelimize giriş saati en erken 1600’dır. Bu nedenle, kendimizi fazla yormadan hafif tempolu bir Habana şehir turu yapacağız.    
İlk durağımız Morro Kalesi olacak ve buradan tüm Habana’yı panoramik olarak seyredeceğiz. Arkasından, La Cabaña Kalesi’nin hemen yanında, efsanevi devrimci Che Guevera’nın Müze-Evi’ni gezeceğiz. Sonraki durağımız, Devrim Hükümeti tarafından yaptırılan Atatürk Büstü olacak. Burada Büyük Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anacak ve hatıra fotoğrafları çekeceğiz. Sonrasında, Habana’nın dört ana meydanı Plaza Catedral, Plaza Armas, Plaza San Francisken ve Plaza Vieja’yı yürüyerek dolaşacağız.  Öğle yemeğini, Cafe del Oriente’de alacağız. Takiben aracımıza binerek, Habana’da panoramik bir tur yapacak, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, El Malecon, Tribuna Anti-Imperialista, Paseo de Prado, Miramar gibi yerleri  göreceğiz.  Saat 1600 civarında, 2 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacağımız Hotel Nacional  https://hotelnacionaldecuba.com girişve serbest zaman. Akşam, saat 1900’da “Cuba’ya Hoş Geldiniz” yemeğini, Esquina del Fraile adlı Paladar’da alacağız. Sonrasında otele dönüş ve geceleme.  
05 Kasım Pazar: Habana / Viñales Vadisi / Habana    (K, ÖY)
Sabah erken saatte, günübirlik olarak, tartışmasız dünyanın en kıymetli tütünlerinin yetiştiği ilginç bir coğrafya ve müthiş bir doğaya sahip Viñales Vadisine gideceğiz. İlk olarak Cueva del Indio Mağarasını gezecek, mağaranın içinde akan nehirde tekneyle kısa bir tur yapacağız. Sonrasında, muhteşem güzellikteki bir doğada Leovigildo Gonzales tarafından çizilen Mural de la Prehistoria adlı devasa yağlı boya eseri ilgiyle izleyeceğiz. Öğle yemeğini aynı yerdeki Mural De La Prehistoria’da alacağız. Yemeği takiben ilginç ve keyifli bir deneyim yaşayarak, Cuba’da ender imtiyazlara sahip kişilerden biri olan, Señor Benito’nun tütün çiftliği Casa del Campesino’yu gezecek, kendisi veya oğlu Sergio ile tanışarak dünyaca ünlü Cuba tütününü, tarladaki ekim aşamasından Puro fabrikasına kadar geçen süreç ve işlemleri öğreneceğiz. Daha sonra evine geçerek bizlere kahve ve rom ikram edilecektir. İsteyenler, kendi sardıkları purolardan (markasız, no name) ve yine kendi bahçesinde yetiştirdiği kahve ve kara fasulyeden satın alabilirler. Çiftliğin bahçesinde değişik tropik bitki ve meyve ağaçlarıyla da tanıştıktan sonra, Los Jasmines tepesinden Viñales Vadi’sinin olağanüstü güzel manzarasını seyredip, fotoğraflayacak ve  Habana’daki otelimize döneceğiz. Serbest zaman ve geceleme.
06 Kasım Pazartesi: Habana / Cienfuegos / Trinidad   (K, ÖY, AY)
Kahvaltıyı takiben, Habana’dan ayrılarak, adanın güney doğusuna, Karayip Denizi kıyısında, 2005 yılında UNESCO tarafından dünya mirasını koruma programı içine alınan, Cuba’nın belki de en güzel limanı ve Fransız koloniyel mimarisinin en iyi örneklerine sahip Cienfuegos'a hareket ediyoruz. 
Bu keyifli kenti panoramik olarak gezecek, tarihi kent merkezindeki Parque Marti ve etrafındaki yapıları tanıyacağız. Sonrasında kentin en hareketli, yayalara özel caddesi üzerinde alışveriş vb için serbest zamanımız olacak. Aracımızla buluştuktan sonra, devrim öncesi dönemin ünlü şeker baronlarından birine ait bir malikane olan Palacio del Valle’nin çatısından tüm Cienfuegos Körfezini izledikten sonra yine aynı yerde öğle yemeğini alacağız. Takiben Trinidad’a hareket.    
Karayip kıyısı boyunca yapacağımız keyifli bir yolculuktan sonra mimari bir hazine olarak kabul edilen ve 1988 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasını Koruma Programı’na alınan anıt kent Trinidad’a varış, Trinidad’in Karayip Denizi kıyısındaki oteller bölgesi Ancon’da, her şey dahil olarak 2 gece konaklayacağımız Memories Trinidad del Mar Hotel’e https://www.memoriesresorts.com/resort/memories-trinidad-del-mar  giriş. Varış saatimizin uygun olması halinde, günün yorgunluğunu Karayip Denizinde yüzerek giderebilirsiniz. Akşam yemeğini, otelin sahildeki özel restoranında alacağız.    
07 Kasım Salı: Trinidad    (K, ÖY, AY)  
Kahvaltı sonrasında 18-19. yüzyıldan kalan otantik evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, antikalarla dolu ev ve müzeleriyle koloniyel bir cennet olan Trinidad’ı tanıyacağız. 1514 yılında Yeni Dünya'ya doğru keşif gezileri yapan Velasquez tarafindan kurulan Trinidad'da, 1797'de 56 tane şeker kamışı işleme tesisi ve buralarda çalışan yaklaşık 12 bin köle varmış.  
Yürüyerek yapacağımız Trinidad turunda ilk durağımız Museo Historico Municipal ziyareti olacak. Trinidad'ta değişik tarihlerde yapılan 5 meydan bulunuyor. Bunların en büyüğü Plaza Mayor’u, arkasındaki Cuba’nın en büyük katedralini ve onun da yanında bugün Romantik Müze olarak adlandırılan, dönemin şeker kamışı baronlarından De Brunet Kontu'nun evini dışarıdan göreceğiz. 
Trinidad’a gelip de yörenin en ünlü ve eski barı La Canchanchara'ya uğramamak düşünülemez. 1723'de yapılmış bir malikanenin içindeki bu bar, ismini bölgeye özgü bir içki olan ve seramik bir çanakta sunulan “Canchanchara”dan almıştır. İkramımız olarak bu yerel kokteyl ile tanışarak canlı müzik eşliğinde barın keyfini çıkaracağız. 
Arkasından kentin sokakları arasında dolaşabilmeniz ve her gün kurulan ve yerel el sanatları ürünlerinin sergilendiği pazarlarda alışveriş yapmanız için serbest zamanımız olacaktır. Bu süre içinde, yöresel pek çok ressamın atölye-evlerini ziyaret edebilir, resimlerinden satın alabilirsiniz. Bavulunuza sığmayacak büyüklükteki tablolar için mutlaka fatura almanız gerekmektedir. 
Öğle yemeğini Trinidad’da Museo 1514 isimli Paladar’da alacağız. Sonrasında kısa bir yolculuğu takiben, İspanyol Kolonizasyonu döneminde şeker kamışı plantasyonlarıyla ünlü Vale de los Ingenios’daki, Torre Del Ingenio Manacas-Iznaga’yı ve oradaki 45 metre yüksekliğindeki “köle gözetleme kulesini” göreceğiz. Otele dönüş, Karayip Denizinde yüzmek ve gün batımı için serbest zaman. Akşam yemeği, büfe restoranında alınacaktır. Yemek sonrası isteyenlerle, gece hayatı hayli renkli olan Trinidad’a gidebilir, Casa de la Musica, Casa de la Trova veya Afro-Cuban tarzı müzikle ilgilenenler için Palenque de los Congos Reales gibi mekanlarda, değişik Cuba müzik grupları ve Trinidad’lıların dans gösterilerini izleyip, onlara katılabilir, dans edip, müzik dinleyebiliriz. Otele dönüş ve geceleme.
08 Kasım Çarşamba: Trinidad / Santa Clara – Che Anıt Mezar ve Müzesi / Habana    (K, ÖY)
Erken kahvaltımızı takiben, Trinidad’dan ayrılıp, kuzey yönünde adanın orta noktasında bulunan Santa Clara kentine hareket edeceğiz. İlk durağımız 09 Ekim 1967'de Bolivya'da haince öldürülen Ernesto Che Guevera'nın, Santa Clara'daki anıt mezarı olacaktır. Aynı mekanda Bolivya'da, Che ile birlikte hayatlarını kaybeden diğer devrimci arkadaşlarının da mezarları bulunuyor. Anıt Mezar ziyareti sonrasında, doğumundan ölümüne kadar Che’nin hayatından çeşitli kesitleri gösteren fotoğraflar ve ona ait özel eşyaların sergilendiği etkileyici Che Müzesi’ni gezeceğiz.  
Santa Clara’da Los Canayes adlı restoranda öğle yemeğini aldıktan sonra, dünyaca ünlü Cuba purolarının yapıldığı Santa Clara Puro Fabrikasını ziyaret edeceğiz. Burada, Puro hakkında bilgi alacak ve tümüyle el sarması olan Cigar’ların nasıl sarıldığını öğrenecek ve izleyeceğiz. Fabrika çıkışında, fabrikanın özel satış mağazasından, burada sarılan purolardan satın alabilirsiniz. Takiben, yine Santa Clara’daki Parque Vidal’i aracımızdan görecek ve yaklaşan Devrim’i bastırabilmek için Batista’nın son ümidi olarak gönderilen asker, silah ve cephane yüklü bir zırhlı trenin (Tren Blindado), Che ve arkadaşlarınca nasıl ele geçirildiğini anlatacak, buradaki açık hava müzesini birlikte gezeceğiz.     
Sonrasında Habana’ya hareket. Yolumuz üstünde bir şeker kamışı tarlasında duracak ve Cuba ekonomisinde çok önemli olan bu ürünle sizleri tanıştıracak, tadına bakarak hakkında konuşacağız. Habana’ya varış, 3 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacağımız Hotel Nacional giriş, serbest zaman ve geceleme.  
Opsiyonel Tur 1: Akşam dünyaca ünlü Tropicana Gece Klubünde büyük bir orkestranın eşliğinde Cuba’lı sanatçıların olağanüstü dans-kabare gösterilerini izleyebiliriz.
 
 
 
09 Kasım Perşembe: Habana    (K, ÖY)
Kahvaltı sonrasında, Devrim Meydanına gideceğiz. Buradaki, Che Guevera ve Camilla Cienfuegos’un dev rölyefleri ile 135 metre yüksekliğindeki Jose Marti Anıtı ve Heykeli önünde fotoğraf çektikten sonra, Devrim öncesi Başkanlık Sarayı olan sonrasında Devrim Müzesi olarak düzenlenen yere gideceğiz. Müze Binası restorasyona girdiğinden burayı gezmemiz maalesef mümkün olamayacaktır. Ancak Müze’nin hemen arkasındaki Bahçe tarafına geçerek, Fidel, Che, Cienfuegos ve Raul ile birlikte 82 devrimci arkadaşının, 25 Kasım 1956’da Meksika'nın Tuxon kentinden yola çıkıp, 2 Aralık 1956 günü Cuba'nın Granma bölgesine geldikleri, aslında sadece 12 kişilik olan ünlü Granma teknesini görecek, üzerinde konuşacağız. Aynı yerde, Domuzlar Körfezi günlerinden kalan bazı uçak parçaları ve silahları ile Echeveria ve arkadaşlarının Başkanlık Sarayı’na yaptıkları baskında kullanılan aracı görecek, bu hüzünlü olay üzerinde konuşacağız.
Cuba kültüründe müzik ve dans çok önemli bir yer tutar. Bu kültürün tüm dünyaya yayılmasında besteleri ve icraatıyla Compay Segundo unutulmazlardandır. Bu anlamda, yeni açılan Compay Segundo (1907-2003) Müzesi’ni ziyaret edecek, bugün keyifle dinlediğimiz Chan Chan, Yo Soy del Monte vb. pek çok eseri bizlere armağan eden büyük ustayı anacağız.
1980’lerin sonunda kapanan bir müzik ve dans kulübü olan Buena Vista Social Club üyeleriyle birlikte eserlerini pek çok yerde icra eden ünlü müzisyeni, bizlere Compay Segunda Ailesi üyeleri tanıtacaktır.    
Takiben, La Barca Restoran’da öğle yemeğini alacağız. Son durağımız, Cuba’ya ait hediyelik vb ne varsa satıldığı, dev bir antrepo içinde konumlanan Havana’nın meşhur alış-veriş merkezi Almacenes de San Jose’ye gideceğiz. İlgilenenler için, antreponun üst katı tümüyle ressamlara ayrılmıştır ve eserlerini sergilemektedirler. Pazarlık yapmayı lütfen unutmayınız. Burada vereceğimiz serbest zaman sonrası otelimize dönüş, serbest zaman ve geceleme.
Opsiyonel Tur 2: Cuba müziğinin tüm dünyaya yayılmasında en büyük katkılardan birini sunan Buena Vista Social Club ekolü sanatçılarından Club Guajirito’da izleyeceğimiz muhteşem bir konser. Akşam yemeği dahildir. https://www.legendariosdelguajirito.com
10 Kasım Cuma: Habana (K)    10 Kasım, Mustafa kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü
Serbest zaman ve geceleme. Bugün için sizlere, biri sabah diğeri de öğleden sonra olmak üzere 2 opsiyonel tur öneriyoruz. Böylece isteyenler her 2 tura da katılabilirler.     
Opsiyonel Tur 3: Ernest Hemingway Turu: Bu turumuz için sabah saat 0830’da otelden hareket edeceğiz. Öncelikle, saat 0905’de Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak Atamızı, saygı ve özlemle anacağız. Buraya kadar, Hemingway turumuza katılmak istemeyen yolcularımız da elbette bizimle birlikte gelebilirler. Anma töreni sonrası, bu yolcularımız için Habana’da serbest zaman verecek ve Hemingway turumuza başlayacağız.
İlk olarak; Hemingway’in veya Cuba'lıların deyişiyle "Papa"nın, büyük aktör Spencer Tracy'nin unutulmaz başrolüyle ilk kez beyazperdeye de yansıyan ünlü eseri "Ihtiyar Adam ve Deniz" adlı romanının kahramanı Santiago'yu yaratırken etkilendiği, balıkçı Gregorio Fuentes'in köyü olan Cojimar'i ziyaret edeceğiz. Bu küçük köyün yoksul balıkçılarının ünlü yazara, ölümünden sonra saygı ve minnet duygularını nasıl ortaya koyduklarını göreceğiz.
Sonraki durağımız; kitapları, içki şişeleri, duvarlarında vurduğu vahşi hayvanların kafaları ve silahlarıyla, Hemingway'in yaşadığı Finca Vigia Çiftliği olacak. Sonrasında Habana’ya dönüş. Hemingway turumuz, yazarın en gözde mekanlarından olan ve Daiquiri adlı kokteylini hep burada içtiği bilinen La Floridita isimli bar-restoran olacaktır. Bar’da kendisine ayrılan köşedeki Heminway Büstü önünde fotoğraf çektirdikten sonra, öğle yemeğimizi yine aynı mekanda, canlı müzik dinleyerek  La Floridita’da alacak ve Papa’yı yad edeceğiz. Turumuz sonrasında otelimize geri dönüş, serbest zaman.     
Opsiyonel Tur 4: Hemingway turumuzun bitiş saatine uygun olarak öğleden sonra otelimizden başlayacaktır. 1950’lerden kalan eski ABD arabalarıyla Habana’da 1 saat sürecek çok keyifli bir tur yapacağız. Bu turumuz da yine otelimizde sona erecektir.            
11 Kasım Cumartesi: Havana / Caracas / İstanbul + 1  (K)
Erken saatte otelde alacağımız hafif bir kahvaltı ve check-out işlemleri sonrasında saat 0700’de havalimanına transfer. THY’nın  Habana/İstanbul dönüş uçuşu Caracas üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle, TK 183 uçuşuyla sabah saat 1000’da Havana’dan Venezuela-Caracas’a hareket. Uçuş süremiz 3 saattir. Caracas’a indikten sonra uçaktan inilmeyecektir. Caracas’da THY ekibi değişecek, uçaktaki Caracas yolcuları inerken Istanbul’a gidecek yolcular alınacak ve aynı uçakla, İstanbul’a hareket edilecektir. Caracas/İstanbul uçuşumuz 11 saat 50 dakika sürecek ve 12 Kasım Pazar sabahı, Türkiye saatiyle 0930’da İstanbul Havalimanında olacağız. Servislerimiz burada sona erecektir.                                                     
Tur Rehberi: Ali Hepşen
 
 
Otel Bilgileri:   
Habana, Hotel Nacional (5*): El Malecon Bulvarı üzerinde, Atlas Okyanusu’na bakan muhteşem konumu ve manzarası, çok keyifli bahçesi ve tarihi geçmişiyle çok ünlü bir oteldir. Bir devlet işletmesidir. Otelin “Salón de la Fama” isimli barı gerçekten bir müzeden farksızdır ve mutlaka görülmesi, gezilmesi gerekir. Nitekim başka otellerde konaklayan gruplar, bu oteli gezmek, görmek ve bahçesinde bir şeyler içmek için tur düzenlemektedirler. Ayrıca hemen belirtmeliyim ki, bu barda, tüm Cuba’nın en iyi Mojito’sunu içebilirsiniz. Bu otelin geçmişiyle ilgili olarak, sizlere turumuz sırasında özel bir anlatım yapacağım. Bu tarihi otelde toplam 5 gece konaklayacağız.
Trinidad Memories Trinidad del Mar Hotel (4*): Trinidad’da Karayip Denizi kıyısında 2 gece, her şey dahil olarak konaklayacağımız bu otel, yine bir devlet işletmesi olup, Trinidad’da kalacak grupların konaklayabileceği, Karayip kıyısındaki en iyi durumdaki oteldir. Yolcularımızın bu otelle ilgili fazla bir beklenti içinde olmamalarını özellikle belirtmek isterim. 
Önemli Not: Çok sık sorulan bir soruya yanıt olarak, tüm otellerde, havlu, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı vb bulunmaktadır ve yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Ancak; şehir turları ve aracımızla yapacağımız yolculuklar sırasındaki duracağımız yerlerdeki genel tuvaletlerde kağıt olmayabilir, sadece bu konuda tedbirli olmanızı öneririm. 
Diğer yandan, yanınızda mutlaka bir şeyler getirip vermek istiyorsanız, ilkokul çocukları için, kırtasiye malzemesi vb getirebilirsiniz, bunları bir okulda durup, çocuklara dağıtılmak üzere verebiliriz. 
Fiyat:
Iki kişilik odada kişi başı     : 2490 USD – Amerikan Doları    
Tek kişilik oda farkı             :   230 USD – Amerikan Doları   
Tek kişilik (Single) oda sayısı sınırlı sayıdadır.  
Opsiyonel tur fiyatları daha sonra bildirilecektir.
Fiyata dahil olan hizmetler:
*Istanbul/Havana/Istanbul, THY ile gidiş/dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti.  
*Programda belirtilen otellerde; Habana’da 5 gece oda-kahvaltı, Trinidad’da 2 gece her şey dahil konaklama.   
*Belirtilen günlerde alınacak toplam 6 adet öğle yemeği, 3 akşam yemeği.
*Tur programında belirtilen tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri.
*Tur ve transferler sırasında klimalı araç.
*Yol boyunca ve Cuba'da tecrübeli Türkçe rehberlik hizmeti. 
*14.12.2022 tarihi itibariyle, THY tarafından bildirilen Havalimanı Vergileri
*Zorunlu Yurt Dışı Seyahat ve Sağlık Sigortası (70 yaş ve üzeri misafirler için %100 prim farkı uygulanır)
Fiyata dahil olmayan hizmetler:
-Vize ücreti. Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır.    
-Belirtilenler dışında kalan 1 öğle yemeği, 4 akşam yemeği.
-Yemeklerde alınacak her türlü içecek.
-Belirtilen servisler dışında kalan kişisel harcamalar.
-Rehber ve şoför bahşişleri (son gün otobüste toplanacaktır).
-70 yaş ve üzeri yolcular için seyahat sağlık sigortası sür prim farkı
-Yurtdışı çıkış harcı.
Ödeme Planı: 2490 USD-Amerikan Doları, 6 taksit olarak aşağıdaki şekilde ödenebilir.

 

25.02.2023           : 415 USD             
25.05.2023           : 415 USD  
25.06.2023           : 415 USD                             
25.07.2023           : 415 USD
25.08.2023           : 415 USD  
25.09.2023           : 415 USD   

 

Single/Tek kişi kalanlar için; 230 USD tutarındaki fark ve bağlantı uçağı farkları son taksitle beraber alınacaktır.
Single oda sayısı sınırlıdır.
Ödemeler:
*USD-Amerikan Doları olarak aşağıdaki banka hesap numaramıza yapılacaktır. 
*TL ödemek isteyenlerin, ödeme gününde uygulanacak döviz kuru bilgisi için, mutlaka acentamızı araması gerekmektedir.   
*KK ile ödeme yapmak isteyenler için, mail-order düzenlenecek ve yukarıdaki tarihlerde, belirtilen tutardaki taksit miktarları, ödeme tarihindeki kur üzerinden TL olarak KK’dan tahsil edilecektir.
*Bilgi olarak, yolcularımıza yapılacak her türlü iade bedeli, acentamıza yapılan ödeme türü cinsinden (USD veya TL olarak) yapılacaktır.  Bu konuda Yurtdışı Paket Tur Sözleşmemizde belirtilen hususlar geçerlidir.     
 
 
 
Türkiye İş Bankası – Kordon Şubesi / İzmir 
ALICI HESAP ADI : ON-TOUR TURİZM TİC. LTD. ŞTİ.
USD IBAN              : TR51 0006 4000 0023 4200 2774 68
SWIFT                    : ISBKTRIS
TL IBAN                  : TR82 0006 4000 0013 4201 6561 58
Bağlantı Uçuşları:Turumuz, İstanbul geliş/Istanbul dönüş olarak planlanmış ve buna göre fiyatlanmıştır. Bu nedenle İstanbul dışında; İzmir, Ankara vb kentlerden turumuza katılacak yolcularımız için, Acentamızca bağlantı uçuşlarının sağlanması gerekmektedir. Bu yolcularımız için, gidiş/dönüş bağlantı uçuş saatleri ve fiyatlarıyla ilgili olarak daha sonra ayrıntılı bilgi verilecektir. 
Rezervasyon Bildirimi:Rezervasyon taleplerinizin, yazılı olarak ve pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının wapp ile  
0532 416 5031 no’lu telefonuma gönderilerek yapılması gerekmektedir. 
Para ve kredi kartı kullanımı: ABD ambargosuna karşılık adada USD kullanılmamaktadır. Bu nedenle, kişisel harcamalarınız ve katılmak istediğiniz opsiyonel turlar için, Cuba'da nakit €URO bulundurmanız gerekmektedir. Kredi kartları (Amex hariç), ancak çok sınırlı sayıda yerde kullanılabilir.  
Cuba para birimi Cuban Peso= CUP’tur. 30.12 itibariyle Bankalar arası parite, 1 €uro=25 CUP şeklindedir. Ancak, Habana piyasasında bu parite daha yukarıda oluşmaktadır. Bu nedenle, parite konusunda sizlere daha sonra bilgi vereceğim.  
Cuba’da, harcamalarınızı, yerine göre, CUP veya €uro olarak yapabilirsiniz. Yanınızda 5-10-20-50 € gibi görece düşük tutarlarda €uro banknot getirmeniz doğru olacaktır. Varışta, havalimanında bir miktar €uro’yu CUP’a çevirmek gerekmektedir. Bu konuda size orada yardımcı olacağım.           
Güvenlik Kuralları:Havaalanlarındaki güvenlik kurallarıyla ilgili olarak sorun yaşamamanız için, el bagajınızda taşıyabileceğiniz eşyalarla ilgili olarak mutlaka THY web sayfasını ziyaret edip bilgilenmenizi önemle rica ederiz.
Cuba Vizesi:  Acentamız, Cuba Cumhuriyeti Büyükelçiliği adına vize vermeye yetkili bulunmaktadır. Bu anlamda, Turistik (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin Cuba vizesi acentamızca verilecektir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Vize ücreti fiyatlarımıza dahil değildir. Vize ücreti hakkında daha sonra bilgi verilecektir.   
Vergilerdeki Değişiklik:14.12.2022 itibariyle bu uçuşa ilişkin, THY Taşıyıcı ve Havalimanı Vergileri toplamı İstanbul’dan gidiş/geliş olarak fiyatımıza dahildir. Ancak bu vergi tutarı bilet kesimi tarihinde değişiklik gösterebilir. Bilet kesimi aşamasında, söz konusu vergiler toplamında meydana gelebilecek artış, fiyatlara aynen yansıtılacak ve yolcularımızdan bu fark talep edilecektir.
Önemli Not:Tur programı ve ücretler, 14.12.2022 tarihindeki THY tarife ve fiyatlarına göre USD olarak hazırlanmış olup, bu tarihten sonra; havayolu ücretlerine, havaalanı vergileri ve diğer vergilere yapılacak zamlar ile; uçuşlarda oluşacak herhangi bir değişiklik veya havayollarının yapacağı herhangi bir rötardan veya kaçırılacak olan aktarma uçuşlarından
Logo Travel kesinlikle sorumlu değildir.
Uçuşlarda ABD Hava Sahasının kullanımı nedeniyle, THY kontuarında check-in aşamasında, yolcu isim ve soyadının
“No-Fly List” de çıkması halinde doğabilecek sorunlardan, Logo Travel hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Turumuzla ilgili geçerli tüm yasal hükümler ve sorumluluklar (rezervasyon ve iptal şartları ve diğer hükümler) Yurt Dışı Paket Tur Sözleşmesi’nde belirtilmiştir. Turumuza kayıt yaptırmış olan konuklarımızın, Paket Sözleşmemiz hükümlerini bildikleri ve yukarıda belirtilen konular hakkında bilgi sahibi oldukları kabul edilir.    
 
Saygılarımızla,
 
ALİ HEPŞEN                                          LEYLA CİNGÖZ                                                                                                   
0532 416 5031                                    0533 611 0899                                                                                   
ali@logotravel-turkey.com               leyla@logotravel-turkey.com                                         
 
LOGO TRAVEL - TÜRSAB  A-3134   
 
ON – TOUR TURİZM TİCARET Ltd. Şti. Gaziosmanpaşa Blv. No:9/404 Esen İşhanı 35210 IZMIR /TURKEY

 

Phone:+90 232 446 2090  www.logotravel-turkey.com VD: Konak VD 642 004 5405 Ticaret Sicil No : 76257