KÜBA KÜLTÜR TURU                      

26 Ekim / 02 Kasım (+1), 2022

THY ile gidiş/dönüş,  toplam 5 gece Habana, 2 gece Trinidad

Habana:   Hotel Nacional (5*)   &   Trinidad :  Memories Trinidad del Mar Hotel (4*)

Programdaki tüm turlar,  3 akşam yemeği,  5 öğle yemeği 

Unesco Dünya Mirası Listesindeki  4 Yer:

Habana Vieja - Eski Havana / Cienfuegos Tarihi Kent Merkezi / Trinidad / Viñales Vadísi

26 Ekim Çarşamba:  İstanbul / Habana    (ÖY, AY)

İstanbul / Havana uçağımız TK 183,  İstanbul Havalimanından 26 Ekim Çarşamba günü sabaha karşı saat 0150’de kalkacaktır.  Bu nedenle, İstanbul’dan gelecek misafirlerimizin,  İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali THY Kontuarında,   25 Ekim Salı gecesi  en geç saat 2315’de hazır bulunması gerekmektedir.  Bagajların verilmesi ve biniş kartlarının alınması işlemlerinden sonra pasaport kontrolüne giderek gümrüklü alana geçebilirsiniz.  İstanbul ve diğer kentlerden gelecek tüm yolcularımızla,  uçağımızın biniş kapısında buluşacağız.      

Havana’ya direkt uçuş yapılacak ve normal şartlar altında uçuş süremiz, 13,5 saat olacaktır.  Havana ile zaman farkımız

7  saattir. Geceyi uçakta geçirdikten sonra, aynı gün yani 26 Ekim Çarşamba günü,  Cuba yerel saatiyle sabah 0725’de Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı’na varacağız.    

 

 

Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben,  havalimanı dış kapısındaki döviz bürosunda,  yanınızda getirmiş olduğunuz Euro dövizden bir kısmını Cuba yerel parası olan CUP Cuban Peso’ya çevirebilirsiniz.  Takiben,  otobüsümüzle buluşacak ve Habana’ya doğru hareket edeceğiz.  Transfer süresi 30 dakikadır.  Otelimize giriş saati en erken 1600’dır.  Bu nedenle,  kendimizi fazla yormadan hafifi tempolu bir Habana şehir turu yapacağız.     

İlk durağımız Morro Kalesi olacak ve buradan tüm Havana’yı panoramik olarak seyredeceğiz.  Arkasından,  La Cabaña Kalesi’nin hemen yanında,  efsanevi devrimci Che Guevera’nın Müze-Evi’ni gezeceğiz.  Sonraki durağımız,  Devrim Hükümeti tarafından yaptırılan Atatürk Büstü olacak.  Burada Büyük Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anacak ve hatıra fotoğrafları çekeceğiz.  Sonrasında,  Havana’nın dört ana meydanı Plaza Catedral,  Plaza de Armas,  Plaza de San Francisken ve Plaza Vieja’yı yürüyerek dolaşacağız.  Öğle yemeğini Divina Pastora’da alacağız.  Aracımıza binerek,  Havana’da panoramik bir tur yapacak,  Devrim Meydanı,  Colomb Mezarlığı,  El Malecon,  Tribuna Anti-Imperialista,  Paseo de Prado,  Miramar gibi yerleri göreceğiz. 

Saat 1600 civarında,  2 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacağımız Hotel Nacional (5*) giriş ve serbest zaman.    Akşam,  saat 1900’da “Havana’ya Hoş Geldiniz” yemeğini,  Hemingway’in de çok sevdiği La Floridita’da alacağız.  Yemek öncesi sizlere,  Hemingway’in bu mekandaki favori kokteyli olan Daiquiri ikramımız olacaktır.  Kadehlerimizi,  Cuba’lıların deyişiyle Papa’nın anısına kaldırabiliriz.  Otele dönüş ve geceleme.      

27 Ekim Perşembe:  Habana     (K)

Kahvaltı sonrasında turumuza devam edeceğiz.  İlk durağımız,  dünyaca ünlü Cuba purolarının yapıldığı bir Puro Fabrikası olacaktır.  Burada,  tütün ve puro hakkında bilgi alacak ve tümüyle el sarması olan puroların nasıl yapıldığını öğrenecek ve izleyeceğiz.  Fabrika çıkışında,  fabrikanın özel satış mağazasından,  bu fabrikada sarılan purolardan satın alabilirsiniz.   

Sonrasında Devrim Müzesine giderek,  Cuba Devriminin gelişim sürecini izleyecek ve bu müzenin bahçesinde; Fidel,  Che,  Cienfuegos,  Raul ile birlikte 82 devrimci arkadaşının,  25 Kasım 1956’da Meksika'nın Tuxon kentinden yola çıkıp, 

02 Aralık 1956 günü Cuba'nın Granma bölgesine geldikleri ve aslında sadece 12 kişilik olan Granma teknesini göreceğiz.  

Öğle yemeği serbest.  Sonrasında,  Havana’nın meşhur alış-veriş merkezi Almacenes de San Jose’ye gideceğiz.  Cuba’ya ait anı ve hediyelik her şeyi bu dev antrepoda toplu halde bulabilirsiniz.  Alış veriş meraklısı olmayanlar için hemen komşu antrepoda,  deniz kenarında  kendi biralarını yapma iznine sahip büyük bir Cafe-Bar bulunmaktadır.  Alış-veriş için vereceğimiz serbest zaman sonrası otellere dönüş,  serbest zaman ve geceleme.

 

Opsiyonel Tur:  Buena Vista Social Club ekolü sanatçılarından muhteşem bir konser.  Club Guajirito’da,  akşam yemeği dahil.  Fiyat :  60 €uro / pp. 

                                                          

28 Ekim Cuma:  Habana / Cienfuegos / Trinidad   (K, ÖY, AY)

Kahvaltıyı takiben,  Habana’dan ayrılarak,  adanın güney doğusuna,  Karayip Denizi kıyısında, 2005 yılında UNESCO tarafından dünya mirasını koruma programı içine alınan,  Cuba’nın belki de en güzel limanı ve Fransız koloniyel mimarisinin en iyi örneklerine sahip Cienfuegos'a hareket ediyoruz.    

      

 

Bu keyifli kenti panoramik olarak gezecek,  tarihi kent merkezindeki Parque Marti ve etrafındaki  yapıları tanıyacağız.  Sonrasında kentin en hareketli,  yayalara özel caddesi üzerinde alış veriş vb için  bir serbest zamanımız olacak.  Aracımızla buluştuktan sonra,  devrim öncesi dönemin ünlü şeker baronlarından birine ait,  Palacio del Valle olarak adlandırılıan malikaneyi görecek ve terasında,  yöreye özgü bir kokteyl ikramımızla birlikte kenti ve Cienfuegos Körfezini göreceğiz.      Öğle yemeğini Club Cienfuegos’da aldıktan sonra Trinidad’a hareket edeceğiz. 

Karayip kıyısı boyunca yapacağımız keyifli bir yolculuktan sonra mimari bir hazine olarak kabul edilen ve 1988 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasını Koruma Programı’na alınan anıt kent Trinidad’a varacağız.  Trinidad’in Karayip Denizi kıyısındaki oteller bölgesi Ancon’da,  her şey dahil olarak 2 gece konaklayacağımız  Memories Trinidad del Mar Hotel’e giriş. Varış saatimizin uygun olması halinde,  günün yorgunluğunu Karayip Denizinde yüzerek giderebilirsiniz.  Akşam yemeği ve geceleme otelde.  

29 Ekim Cumartesi:  Trinidad    (K, ÖY, AY)  

Kahvaltıyı takiben,  18-19. yüzyıldan kalan otantik evleri,  Arnavut kaldırımlı sokakları,  antikalarla dolu ev ve müzeleriyle koloniyel bir cennet olan Trinidad’ı tanıyacağız.  1514 yılında Yeni Dünya'ya doğru keşif gezileri yapan Velasquez tarafindan kurulan Trinidad'da,  1797'de 56 tane şeker kamışı işleme tesisi ve buralarda çalışan yaklaşık 12 bin köle varmış. 

Yürüyerek yapacağımız Trinidad turunda ilk durağımız Museo Historico Municipal olacak ve bu ilginç müzeyi ziyaret edeceğiz.  Trinidad'ta değişik tarihlerde yapılan 5 meydan bulunuyor.  Bunların  en büyüğü Plaza Mayor’u,  arkasında Cuba’nın en büyük katedralini ve onun da yanında bugün Romantik Müze olarak adlandırılan,  dönemin şeker kamışı baronlarından De Brunet Kontu'nun evini dışarıdan göreceğiz. 

Trinidad’a gelip de yörenin en ünlü ve eski barı LaCanchanchara'ya uğramamak düşünülemez. 1723'de yapılmış bir malikanenin içindeki bu bar,  ismini bölgeye özgü bir içki olan ve seramik bir çanakta sunulan “canchanchara”dan almış,  ikramımız olarak bu yerel kokteyl ile tanışacak ve canlı müzik eşliğinde barın keyfini çıkaracağız.   

Arkasından kentin sokakları arasında dolaşabilmeniz ve her gün kurulan ve yerel el sanatları ürünlerinin sergilendiği pazarlarda alış veriş yapmanız için serbest zamanımız olacaktır.  Bu süre içinde,  yöresel pek çok ressamın atölye-evlerini ziyaret edebilir,  resimlerinden satın alabilirsiniz.  Bavulunuza sığmayacak büyüklükteki tablolar için,  mutlaka fatura almanız gerekmektedir. 

 

Öğle yemeğini Trinidad’da Don Antonio’da alacağız.  Sonrasında kısa bir yolculuğu takiben,  İspanyol Kolonizasyonu döneminde şeker kamışı plantasyonlarıyla ünlü Vale de los Ingenios’daki,  Torre Del Ingenio Manacas-Iznaga’da 45 metre yüksekliğindeki “köle gözetleme kulesini” görecek ve bu inanılmaz yapıyı,  köleliği lanetleyerek gezeceğiz.  Otele dönüş,    Karayip Denizinde yüzmek ve gün batımı için serbest zaman.  Akşam yemeği ve geceleme.  Yemek sonrası isteyenlerle,  gece hayatı hayli renkli olan Trinidad’a gidebilir,    Casa de la Musica,  Casa de la Trova veya Afro-Cuban tarzı müzikle ilgilenenler için Palenque de los Congos Reales gibi mekanlarda,  değişik Cuba müzik grupları ve Trinidad’lıların mükemmel dans gösterilerini izleyip,  onlara katılabilir,  müzik dinleyebiliriz.  

                                                                   

 

 

 

     

 

30 Ekim Pazar:  Trinidad / Santa Clara – Che Anıt Mezar ve Müzesi / Habana    (K, ÖY)

 

Erken kahvaltımızı takiben,  Trinidad’dan ayrılıp,  kuzey yönünde adanın orta bölgesinde bulunan Santa Clara kentine hareket edeceğiz.  İlk durağımız 09 Ekim 1967'de Bolivya'da haince öldürülen Ernesto Che Guevera'nın,  Santa Clara'daki anıt mezarı olacaktır.  Aynı mekanda Bolivya'da,  Che ile birlikte hayatlarını kaybeden diğer devrimci arkadaşlarının da mezarları bulunuyor. Anıt Mezar ziyaretini takiben,  doğumundan ölümüne kadar Che’nin hayatından çeşitli kesitleri gösteren fotoğraflar ve ona ait özel eşyaların sergilendiği etkileyici Che Müzesi’ni gezeceğiz. 

 

  Santa Clara’da alacağımız öğle yemeğini takiben,  Parque Vidal ile yaklaşan Devrim’i bastırabilmek için Batista’nın son ümidi olarak gönderilen asker, silah ve cephane yüklü zırhlı trene Che ve arkadaşlarının baskın yaptığı yeri ve buradaki açık hava müzesini gezerek olanları anlatacağız. 

Öğle yemeğini,  Los Canayes’de aldıktan sonra Havana’ya doğru hareket edeceğiz.  Yolumuz üstünde bir şeker kamışı tarlasına girerek,  Cuba ekonomisinde çok önemli olan bu ürünle tanışacak,  tadına bakarak hakkında konuşacağız.  Habana’ya varış,  3 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacakları Hotel Nacional (5*) giriş ve serbest zaman ve geceleme.  

31 Ekim Pazartesi:  Havana / Viñales Vadisi / Havana   (K,  ÖY)  

Sabah erken saatte,   günübirlik olarak,  tartışmasız dünyanın en kıymetli tütünlerinin yetiştiği ilginç bir coğrafya ve müthiş bir doğaya sahip Viñales Vadisine gideceğiz.  Burada,  Cueva del Indio Mağarasını gezecek,  mağaranın içinde akan nehirde tekneyle kısa bir tur yapacağız.  Takiben, muhteşem güzellikteki bir doğada Leovigildo Gonzales tarafından çizilen Mural de la Prehistoria adlı devasa yağlı boya eseri ilgiyle izleyeceğiz.   Yörede alacağımız öğle yemeği sonrasında ,  ilginç ve keyifli bir deneyim yaşayarak,  Cuba’da ender imtiyazlara sahip kişilerden biri olan,  Senor Benito’nun tütün çiftliği

Casa del Campesino’yu  gezecek,  kendisiyle tanışarak dünyaca ünlü Cuba tütününü,  tarladan,  Puro fabrikasına kadar geçen süreç ve işlemleri öğreneceğiz.  İsteyenler,  Senor  Benito’nun kendi sardığı purolardan (no name) ve yine kendi yetiştirdiği kahveden,  kara fasulyeden  satın alabilirler.  Bu arada,  çiftliğin bahçesinde değişik tropik bitki ve meyve ağaçlarıyla da tanışacağız.  Son olarak,  Los Jasmines tepesinden,  Viniales Vadisinin olağanüstü güzel manzarasını seyredip Havana’ya döneceğiz.  Seçilen otellere dönüş,    serbest zaman ve geceleme.

 

Opsiyonel Tur:  Akşam dünyaca ünlü Tropicana Gece Klubünde, dev bir orkestranın müzik şöleni eşliğinde Cuba’lı sanatçıların olağanüstü dans-kabare gösterilerini izleyebiliriz.  Fiyat : 90 €/pp    

 

 

    

 

 

    

01 Kasım Salı:  Havana  (K)    

Serbest zaman ve seçilen otellerde geceleme.  Bugün için sizlere,  biri sabah diğeri de öğleden sonra olmak üzere

2 opsiyonel tur öneriyoruz.  Böylece isteyenler her 2 tura da katılabilirler.      

Opsiyonel Tur,  Ernest Hemingway :  Sabahtan ilk durağımız;  kitapları,  içki şişeleri,  duvarlarında vurduğu vahşi hayvanların kafaları ve silahlarıyla,  Hemingway'in yaşadığı  Finca Vigia Çiftliği olacak.  Takiben,  Hemingway’in,  ya da  Cuba'lıların deyişiyle "Papa"nın,  büyük aktör Spencer Tracy'nin unutulmaz başrolüyle beyazperdeye de yansıyan ünlü eseri "Ihtiyar Adam ve Deniz" adlı romanının kahramanı Santiago'yu yaratırken etkilendiği,  balıkçı Gregorio Fuentes'in köyü Cojimar'i ziyaret edecek ve köydeki yoksul balıkçıların bu ünlü yazara,  ölümünden sonra saygı ve minnet duygularını nasıl ortaya koyduklarını göreceğiz.  Cojimar’da,  duvarları Hemingway ve Fuentes'in fotoğraflarıyla süslü  "Papa"nın  favori restoranı  La Terraza’da öğle yemeğini aldıktan sonra,  Habana’ya geri dönüş.  Fiyat: 50 € / pp. 

Opsiyonel Tur,  eski ABD arabalarıyla Habana’da tur :  Bugün öğleden sonra,  1 saat kadar sürecek çok keyifli bir  tur.

 

Fiyat:   22 € / pp.    

  

  02 Kasım Çarşamba:  Havana / Caracas / İstanbul + 1   (K)

Erken saatte otelde alacağımız hafif bir kahvaltı ve check-out işlemleri sonrasında saat 0730’da havalimanına transfer.  THY’nın  Havana /İstanbul dönüş uçuşu Caracas üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle,  THY TK 183 uçuşuyla sabah saat 1015’de Havana’dan Venezuela-Caracas’a hareket.  Uçuş süremiz 3 saattir.  Caracas’a indikten sonra uçaktan inilmeyecektir.  Caracas’da THY ekibi değişecek,  uçaktaki Caracas yolcuları inecek ve Istanbul’a gidecek yolcular alındıktan sonra,  aynı uçakla,  İstanbul’a hareket edilecektir.  Caracas/İstanbul uçuşumuz 11 saat 50 dakika sürecek ve 03 Kasım Perşembe sabahı,  Türkiye saatiyle 1010’da İstanbul Havalimanında olacağız. Servislerimiz burada sona erecektir.                                                   

Tur Rehberi:  Ali Hepşen

Otel Bilgileri:   

Habana,  Hotel Nacional (5*):  Bu otel,  El Malecon Bulvarı üzerinde,  Atlas Okyanusu’na bakan muhteşem konumu ve manzarası,  çok keyifli bahçesi ve  tarihi  geçmişiyle çok ünlü bir otel olup,  bir devlet işletmesidir.   Otelin “Salón de la Fama” isimli barı gerçekten bir müzeden farksızdır ve mutlaka görülmesi,  gezilmesi gerekir.  Ayrıca hemen belirtmeliyim ki,  bu barda,  tüm Cuba’nın en iyi mojitosunu içebilirsiniz.  Bu otelin geçmişiyle ilgili olarak,  tüm yolcularımıza turumuz sırasında özel bir anlatım yapacağım. 

Trinidad,  Memories Trinidad del Mar Hotel (4*) :  Trinidad’da Karayip Denizi kıyısında 2 gece,  her şey dahil olarak konaklayacağımız  bu otel,  yine bir devlet işletmesi olup,  Trinidad’da kalacak grupların konaklayabileceği en iyi durumdaki oteldir.  Yolcularımızın bu otelle ilgili fazla bir beklenti içinde olmamalarını belirtmek isteriz. 

Önemli Not:  Çok sık sorulan bir soruya yanıt olarak,  tüm otellerde,  havlu,  sabun, şampuan,  tuvalet kağıdı vb bulunmaktadır,  yanınızda bu anlamda bir şey getirmenize taşımanıza gerek yoktur.  Ama,  mutlaka yanınızda bir şeyler getirip vermek istiyorsanız,  ilkokul çocukları için,  kırtasiye malzemesi vb getirebilirsiniz,  bunları bir okulda durup,  çocuklara dağıtılmak üzere verebiliriz.  Şehir turları ve aracımızla yapacağımız yolculuklar sırasındaki duracağımız yerlerdeki tuvaletlerde kağıt olmayabilir,  sadece bu konuda tedbirli olmanızı öneririm.    

Serbest Zamanlarda Neler Yapılabilir?

*Habana Vieja (Eski Havana) bölgesindeki,  La Floridita,  La Bodeguita del Medio,  Cafe de Lluvio de Oro gibi barları dolaşabilirsiniz.        

*Havana’nın La Guarida,  La Cocina de Lilliam,  Cafe del Orient gibi ünlü restoranlarında,  önceden rezervasyon yapmak koşuluyla yemek yiyebilirsiniz.       

*Habana’da isteyenler ve ilgi duyanlar,  otelin de hemen yakınındaki Habana’nın en iyi Latin Jaz Klübü

La Zora Y Cuervo’ya gidebilir.  Daha hızlı bir mekan arayanlara da Casa de la Musica Miramar’ı önerebilirim.       

Fiyat:

Iki kişilik odada kişi başı        : 2100 €uro   

Tek kişilik oda farkı                :  200 €uro

Tek kişilik (Single) oda sayısı sınırlı sayıdadır.   

Fiyata dahil olan hizmetler:

*Istanbul/Havana/Istanbul,  THY ile gidiş/dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti.  

*Programda belirtilen otellerde;  Habana’da 5 gece oda-kahvaltı,  Trinidad’da 2 gece her şey dahil konaklama.    

*Belirtilen günlerde alınacak toplam 5 adet öğle yemeği,  Habana’da 1 akşam yemeği,  Trinidad’da 2 akşam yemeği.

*Tur programında belirtilen tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri.

*Tur ve transferler sırasında klimalı araç.

*Yol boyunca ve Cuba'da tecrübeli Türkçe rehberlik hizmeti. 

*14.04.2022 tarihi itibariyle,  işi başı 330 USD tutarındaki havaalanı vergileri.

*Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır).

*Seyahat sağlık sigortası  (70 yaş ve üzeri misafirler için %100 sür prim uygulanır)

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

-Vize ücreti.  Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır.     

-Belirtilenler dışında kalan yemekler.

-Rehber ve şoför bahşişleri.

-70 yaş ve üzeri yolcular için seyahat sağlık sigortası sür prim farkı

-Yurtdışı çıkış harcı.

Ödeme Planı:  2100 €,  5 taksit olarak aşağıdaki şekilde ödenebilir.


23.05.2022             : 420 €uro              

23.06.2022             : 420 €uro  

22.07.2022             : 420 €uro

23.08.2022             :  420 €uro

23.09.2022             :  420 €uro  

  


Single / Tek kişi kalanlar için; 200 €uro tutarındaki fark ve bağlantı uçağı farkları son taksitle beraber alınacaktır.

Ödemeler:

*€uro olarak ve aşağıdaki banka hesap numaramıza yapılacaktır. 

*TL ödemek isteyenlerin ödeme gününde uygulanacak döviz kuru bilgisi için,  mutlaka acentamızı araması gerekmektedir.     *KK ile ödeme yapmak isteyenler için,  mail-order düzenlenecek ve yukarıdaki tarihlerde,  belirtilen tutardaki taksit miktarları,  ödeme tarihindeki kur üzerinden TL olarak KK’dan tahsil edilecektir.

*Bilgi olarak,  yolcularımıza yapılacak her türlü iade bedeli,  acentamıza yapılan ödeme türü cinsinden (€uro veya TL olarak) yapılacaktır.   Bu konuda Yurtdışı Paket Tur Sözleşmemizde belirtilen hususlar geçerlidir.       

Türkiye İş Bankası – Kordon Şubesi / İzmir 

ALICI HESAP ADI     : ON-TOUR TURİZM TİC. LTD. ŞTİ.

€URO IBAN            : TR41 0006 4000 0023 4200 2774 54

SWIFT                     : ISBKTRIS

TL IBAN                  : TR82 0006 4000 0013 4201 6561 58

Bağlantı Uçuşları:  Grubumuz,  Istanbul geliş / Istanbul dönüş olarak planlandığından,  Istanbul dışından turumuza katılacak yolcularımız için,  Acentamızca bağlantı uçuşlarının sağlanması gerekmektedir.  İzmir,  Ankara ve diğer kentlerden turumuza

katılacak ve bağlantılı bilet talep edecek yolcularımız için,  gidiş/dönüş bağlantı uçuş saatleri ve fiyatlarıyla ilgili olarak daha sonra ayrıntılı bilgi verilecektir. 

Istanbul dışından gelecek yolcularımız,  bağlantılı bilet yerine,  bulundukları kentten Istanbul’a geliş ve dönüş için kendileri de münferiden elbette bilet alabilirler.  Ancak bu çerçevede,  geçmişte yaşanan tecrübelerden hareketle İstanbul dışından gelip, iç hat uçuşlarını kendileri temin eden yolcularımız için THY’nın,  aşağıdaki kural ve uygulamalarını önemle hatırlatmak isterim: 

1)Bu durumda elinizde;  Logo Travel tarafından kesilen IST geliş/IST dönüş bir dış hat bileti ile tarafınızca temin edilen bir iç hat bileti olmak üzere,  2 ayrı sınıftan,  2 ayrı PNR’a sahip 2 ayrı bilete sahip olursunuz. Bu durumda,  her bir bilet için,  kendi sınıfındaki kurallar geçerli olacaktır.  Aynı durum,  “ücretsiz bagaj hakkı” için de söz konusudur.  Ancak,  “ücretsiz bagaj hakkı” konusunda,  aşağıda ayrı bir açıklama bulunmaktadır.            

2)Yine bu durumda;  yolcunun bulunduğu kentten,  Istanbul’a gelecek  iç hat uçağının,  bir şekilde rötar yapması halinde, 

dış hat Istanbul/Havana uçuşu kaçabilir.  Bundan dolayı THY bir sorumluluk almaz ve dış hat uçuşunuz yanar. 

3)Aynı şekilde,  Havana’dan İstanbul’a gelen dış hat uçuşunun rötar yapması halinde,  İstanbul’dan yapılacak iç hat uçuşu kaçabilir.  Bu durumda yine THY bir sorumluluk almaz ve bu kez de iç hat biletizi yanar.

4)Gerek İstanbul,  gerekse Havana’daki THY kontuarında,  bavullarınızın,  son destinasyona (yani IST dışında gideceğiniz kente) bağlanması hususu THY ilgililerinden rica edilebilir.  THY’nın bunu kabul etmesi,  yukarıda sıralanan hususları değiştirmez ve yolcuya bir avantaj sağlamaz.   

5)Logo Travel tarafından,  bağlantılı olarak,  örneğin,   Izmir/Istanbul/Havana gidiş  ve  Havana/Istanbul/Izmir dönüş tek bir PNR altında,  tek bir bilet kesilmesi halinde,  yukarıda sıralanan potansiyel problemler yaşanmaz,  olabilecek rötar ve benzeri hallerden de THY sorumlu olur.   

Yukarıdaki bilgilendirmeler çerçevesinde,  Acentamızdan bağlantı uçuşlarının talep edilmesi veya yolcu tarafından münferiden bir iç hat bileti alınması konusundaki takdir,  karar ve sorumluluk konuklarımıza ait olacaktır.      

Ücretsiz Bagaj Hakkı:  THY İstanbul/Havana/İstanbul dış hat uçuşunda  ücretsiz bagaj hakkı, kişi başı 2 parça olup,  her bir parça max.23 kg.dır.  Sık rastlanan sorunlardan biri;  söz gelimi,  tek parça 30 kg olan valiziniz varsa,  7 kg. için fazla bagaj ücreti ödemek zorunda kalırsınız.   Ayrıca,  8 kg kabin içi el çantası hakkı bulunmaktadır.  İstanbul/Havana/İstanbul dış hat uçuşu, eğer iç hat bağlantılı olarak kesilmişse,  yukarıda belirtilen dış hat ücretsiz bagaj kuralı geçerli olur.  Eğer iç hat uçuş bileti,  yolcu tarafından münferiden alınmışsa,  kural olarak iç hat kilo hakkı geçerlidir.  Ancak,  İstanbul ve Havana’daki THY kontuarında,  elinizdeki iç hat uçak bileti ibraz edilerek ilgililerden yardımcı olmaları rica edilebilir.  Gelebilecek olumsuz yanıt için yapacak bir şey yoktur ve bu hallerde maalesef “excess bagaj” ücreti ödemek zorunda kalınabilir.  Bu anlamda,  İstanbul dışından gelecek yolcularımızın “bağlantı uçuşlarını” tarafımızdan talep etmeleri, kendileri için her zaman daha emniyetli olacaktır.   

Rezervasyon Bildirimi:  Rezervasyon taleplerinizin,  yazılı olarak ve pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının  wapp ile  

0532 416 5031 no’lu telefonuma gönderilerek yapılması gerekmektedir. 

Para ve kredi kartı kullanımı: ABD ambargosuna karşılık adada USD kullanılmamaktadır.  Bu nedenle,  kişisel harcamalarınız ve katılmak istediğiniz opsiyonel turlar için,  Cuba'da nakit  €URO bulundurmanız gerekmektedir. Kredi kartları hemen hiç kabul edilmemektedir.

Cuba para birimi Cuban Peso =  CUP’dur.     

14.04.2022 itibariyle;  1 € = 26,20 CUP,  1 TL = 1,65 CUP,  1 CUP = 0,60 TL   

Kurlar,  günlük olarak belirlenmektedir ve yukarıdaki rakamlar sadece bilgi amaçlı verilmiştir. 

Cuba’da,  harcamalarınızı  €uro ve CUP olarak yapabilirsiniz.  Konuyla ilgili önerilerim aşağıdadır: 

*Yanınızda 5-10-20-50 € gibi görece düşük tutarlarda €uro banknot taşımanız iyi olacaktır.

*Varışta,  havalimanında,  doğrudan tura başlayacağımızdan,  bir miktar €uro’nuzu CUP’a çevirebilirsiniz.    

*Tüm otellerde paranızı CUP’a çevirmek mümkündür. 

*Taksi vb binmeden önce ve alışverişlerinizde fiyatı sorunuz ve pazarlık yapınız.          

Para çevirme işlemleri sırasında,  memurun yanından ayrılmadan önce,  size verilen parayı mutlaka sayınız.  Özellikle taksi ödemelerinde,  inerken ödeme tutarını tam olarak vermeye çalışınız.  Bu mümkün değilse,  paranızın üstünü almadan taksiden inmeyiniz.

Güvenlik Kuralları: Havaalanlarındaki güvenlik kurallarıyla ilgili olarak sorun yaşamamanız için,  el bagajınızda taşıyabileceğiniz eşyalarla ilgili olarak mutlaka THY web sayfasını ziyaret edip bilgilenmenizi önemle rica ederiz.

Cuba Vizesi:  Acentamız,  Cuba Cumhuriyeti Büyükelçiliği adına vize vermeye yetkili bulunmaktadır.  Bu anlamda,  Turistik (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin Cuba vizesi acentamızca verilecektir.  Hususi,  Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır.  Vize ücreti fiyatlarımıza dahil değildir.  Vize ücreti hakkında daha sonra bilgi verilecektir.    

Vergilerdeki Değişiklik:  14.04.2022 itibariyle bu uçuşa ilişkin,   THY Taşıyıcı ve Havalimanı Vergileri toplamı İstanbul’dan gidiş/geliş olarak 330 USD olup,  bu tutar fiyatlarımıza dahildirAncak bu vergi tutarı bilet kesimi tarihinde değişiklik gösterebilir.  Bilet kesimi aşamasında,  söz konusu vergiler toplamında meydana gelebilecek artış,  fiyatlara aynen yansıtılacak ve yolcularımızdan bu fark talep edilecektir.

ÖNEMLİ  NOT:  Tur programı ve ücretler,  14.04.2022 tarihindeki THY tarife ve fiyatlarına göre €uro olarak hazırlanmış olup,  bu tarihten sonra;  havayolu ücretlerine,  havaalanı vergileri ve diğer vergilere yapılacak zamlar ile belirtilen vergiler ile;  uçuşlarda oluşacak herhangi bir değişiklik veya havayollarının yapacağı herhangi bir rötardan veya kaçırılacak olan aktarma uçuşlarından Logo Travel kesinlikle sorumlu değildir.

Uçuşlarda ABD Hava Sahasının kullanımı nedeniyle,  THY kontuarında check-in aşamasında,  yolcu  isim ve soyadının

“No-Fly List” de çıkması halinde doğabilecek sorunlardan,  Logo Travel hiçbir şekilde sorumlu değildir. 

Turumuzla ilgili geçerli tüm yasal hükümler ve sorumluluklar (rezervasyon ve iptal şartları ve diğer hükümler) Yurt Dışı Paket Tur Sözleşmesi’nde belirtilmiştir.  Turumuza kayıt yaptırmış olan konuklarımızın,  sözleşme hükümlerini bildikleri ve yukarıda belirtilen konular hakkında bilgi sahibi oldukları kabul edilir.    

Saygılarımızla,

ALİ HEPŞEN                                                                                                           

0532 416 5031                                                                                                     

ali@logotravel-turkey.com                                                  

LOGO TRAVEL - TÜRSAB  A-3134     

 ON – TOUR TURİZM TİCARET Ltd. Şti.  Gazi Osmanpaşa Blv. No:9/404 Esen İşhanı  35210  IZMIR / TURKEY

Phone:+90 232 446 2090 Fax:+90 232 446 2091 info@logotravel-turkey.com  www.logotravel-turkey.com

Vergi Dairesi No : Konak VD 642 004 5405  Ticaret Sicil No : 76257