EFSANELER DİYARI

 SİVAS – DİVRİĞİ – KEMALİYE

 20-23 MAYIS 2019

3 gece 4 gün

20 Mayıs:

Pegasus Havayollarının PC 2750 seferi ile 06:05’te Sabiha Gökçen Havalimanından Sivas’a hareket ediyoruz.Adının başında görkemli bir unvan olmamasına karşılık üstlendiği rol ile Kurtuluş Savaşı’nın önemli duraklarından biri, birbirinden ihtişamlı medreseleriyle Anadolu Selçuklularının bir eğitim kenti ve neredeyse hiç bozulmadan günümüze gelen taş işçiliğinin ön plana çıktığı özgün evleri ile şaşırtıcı Sivas

’a  07:30 da varıyoruz.Rehberimizle buluşuyor ve tur öncesi enerjimizi daha da yükseltmek için kahvaltımızı yapmak üzere hareket ediyor ve sonrasında turumuza başlıyoruz.

Adını tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerden alan Gök Medrese; kitabesine göre 1196-1197 yılında Kızıl Arslan Bin İbrahim tarafından yaptırılan Ulu Cami; Birinci Dünya Savaşı’nda yeni bir Türk devletinin kuruluşunda temel olan kongrenin yapıldığı ve bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren eski Sivas Lisesi; Vali Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında yaptırılan Hükümet Konağı; 1908 yılında Vali Reşit Akif Paşa zamanın da Jandarma Dairesi olarak yaptırılan sosyal hizmet binası; taç kapısındaki baş döndüren işçiliği ile Buruciye Medresesi; bir İlhanlı eseri olan Çifte Minareli Medrese ve Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eski ve en büyüklerinden olan Şifaiye Medresesi’nden sonra öğle yemeğine geçiyoruz.

Sivas’ın meşhur köftesini ustasından tadacağımız yemek sonrasında Divriği’ye yola çıkıyoruz.

Yol üzerinde Orta Asya'dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken getirdiği kabul edilen Kangal köpeklerinin yetiştirildiği Kangal İlçesi’ne uğruyoruz. Dünya üzerinde bir eşi daha olmayan bu cinsin üretim tesislerini görerek ilçeden ayrılıyoruz. 

Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Cami ve Dâr-üş Şifâsı’nı restorasyonun izin verdiği ölçüde geziyoruz. 1985 yılında “anıt eser” statüsünde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınan yapı hem mimarlık hem de mühendislik olarak çağının çok ötesinde kabul edilmektedir. Yapıya eşsiz bir güzellik katan süslemeleri ise büyüleyicidir.

Bu muhteşem yapıyı gezdikten sonra Mühürdarzade Konağı’nda Nuri Demirağ ile tanışıyor ve tipik bir Divriği konağını gezmiş oluyoruz. 

Başınızı döndürdük gibi geliyorsa da Divriği’yi görmeden çabuk karar vermemenizi öneriyoruz. Eğer masallara inansaydık, bu olağanüstü yapıyı meleklerin gelip bir gecede buraya oturttuğunu düşünürdük. Oysa kimdir bilmediğimiz ama ustaların şahı olduğundan kuşku duyamayacağımız bir taş şairi, nakış nakış işlemiş ve insanlığa armağan etmiştir. Taş şiir olup dile gelmiş, su olup coşmuş, güneş olup aydınlatmıştır ki, tutulur kalırız.

Masallardan söz etmişken, Kemaliye’ye uğramadan geçemeyiz. Yemyeşil akan suları, benzersiz köyleri, her biri yaşayan tarihi evleri ve sokaklarıyla yüreğimize kazınacak.

Tarihi ve efsaneleriyle yaşayan Harput ise son durağımız olacak. Ayaklarımızın altında Elâzığ sere serpe uzanırken biz kentin muhteşem geçmişinin ayakta kalan tanıklarını ziyaret edeceğiz.

Daha sonra Kemaliye’ye yola çıkıyor ve otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeğimiz sonrası serbest zaman.

21 Mayıs

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, mühendislik harikası köprüler, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

Kahvaltı sonrası Anadolu’daki Türk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu Sırakonak Köyü’nden yürüyüşe başlıyoruz. Vadi manzarası ve uyanan ilkbaharın coşkulu renkleriyle yürüyerek Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta “şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı Tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’ne varıyoruz.

Öğle yemeği için “Ta Tu Ta” (Tarım, Turizm, Takas) Projesi üyesi olan ekolojik tarım çiftliklerinden birine gidiyoruz. “Ta Tu Ta”, Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan bu çiftliklerde isterseniz gidip gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Çalışma karşılığında gönüllünün konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanıyor. Ya da ben çalışamam ama oradaki hayatı görmek istiyorum diyorsunuz ve ücretli olarak konaklıyorsunuz.

Yemek sonrasında Kemaliye’yi gezmeye başlıyoruz. Her bir kapı tokmağı seyirlik olan evlerin arasından yukarıya doğru çıkıyor, arada dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, oricik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane’de mola veriyoruz. Tarihi Taşdibi Camii’yi takiben Manili Yol’a çıkıyor, tüm o hasret ve sevda dolu manileri okuduktan sonra Kemaliye’yi kuşbakışı seyredip yorgunluk çaylarımızı yudumluyoruz. 

Daha sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz sonrası serbest zaman 

22 Mayıs:

İlk durağımız Türkiye’nin ilk doğa tarihi müzesi olan Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi oluyor. Müzede başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinden canlı ve mineral türlerine ait yaklaşık 5 bin çeşit materyal sergileniyor. 

Daha sonra bambaşka bir deneyim bizleri bekliyor. Fırat’ın kolu olan Karasu üzerinde bulunan Karanlık Kanyon’da yapacağımız tekne gezisinde 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’u da göreceğiz.  Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Karanlık Kanyon, Fırat’ın gizli cennetidir. 

Taşyol’da yapacağımız yürüyüşün ardından öğle yemeği için merkeze geri dönüyor ve serbest zamanımızda Kemaliye’nin yöresel ürünlerinin bulunduğu yerleri dolaşıyoruz. 

Daha sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz sonrası serbest zaman 

23 Mayıs:

Kahvaltıdan sonra yola çıkıyor ve Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Ocak Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Bölgenin ilk ve tek müzesi olan Ali Gürer Müzesi’ni geziyoruz. 

Dünyanın en büyük alabalık üretim tesislerinden birinde yiyeceğimiz öğle yemeğinden sonra Elazığ’a yola çıkıyoruz. İlk önce efsanelerin peşinden Harput’a uzanıyoruz. Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı söylenen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Arap Baba Türbesi ile Mansur Baba Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arıyoruz. Anadolu’nun ilk avlulu camii olan Ulu Cami ve onun minberine ev sahipliği yapan Kurşunlu Camii’nden sonra havalimanına gitmek üzere yola çıkıyoruz.21:15’teki Pegasus Havayollarının PC2533 seferi ile İstanbul’a geri dönüyoruz. 23:00’te Sabiha Gökçen Havalimanındayız. 

Bilgi ve Öneriler:

·         Gezimizde kent içi ve antik kent yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.

·         Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir.

·         Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.

·         Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.

·         Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.

·         Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.

·         Rehberimizin gerekli  gördüğü şartlarda tur içeriğine sadık kalarak programda değişiklik yapabilir.

·         Uçak biletleri katılımcılar tarafından alınacaktır. 

 

FİYAT

İki kişilik odalarda kişibaşına 1600 TL

Tek kişi farkı 180 TL

Fiyata dahil olan hizmetler:

-3 gece Kemaliye’de yarım pansiyon konaklama,

-4 öğle yemeği,

-Sivas-Divriği-Kemaliye-Elazığ turlarımızda kullandığımız özel arac  ve rehberlik hizmeti,

-Karanlık Kanyon’da tekne gezisi,müze girişleri,

-1618 sayılı yasaya göre yapılması gereken seyahat sigortası

Fiyata dahil olmayan hizmetler

-20 Mayıs 2019 Pegasus Havayolları PC-2750 seferi ile İstanbul(S.Gökçen) Sivas uçak bileti

-23 Mayıs 2019 Pegasus Havayolları PC-2533 seferi ile Elazığ-İstanbul(S.Gökçen uçak bileti)

-Otelde yarım pansiyon konaklama dışında yapılan harcamalar

-Şöför ve rehber bahşişleri

-Yemeklerde alınacak içecekler

 

Ödemeler:

1 Şubat 2019:   400 TL  

1 Mart 2019:     400 TL

1 Nisan  2019:  400 TL

1 Mayıs 2019 :  400 TL

Türkiye İş Bankası,  Kordon Şubesi / İzmir

Hesap Adı : ON-TOUR Turizm Tic. Ltd. Şti.

IBAN : TR82 0006 4000 0013 4201 6561 58 

 

QNB Finansbank, Pasaport Şubesi / İzmir

Alıcı: On-TOUR Turizm Tic. Ltd. Şti.

IBAN   : TR37 0011 1000 0000 0071 2427 53

 

 

ON-TOUR TURIZM TIC. LTD. ŞTI..  Gaziosmanpasa Bulvari, no :9/404 Esen Han 35210,  Izmir – Turkey  Phone : +90 232 446 2090 Fax : + 90 232 446 2091 info@logotravel-turkey.com  www.logotravel-turkey.com